Antik i DK
Katalog
Kategorier
Sælges
Købes
Søgning
Brugere
Mine annoncer
Indtast annonce
Debatforum
Nyt forum-indlæg
Log ind
Ny bruger?
Antik i DK.
Forsiden
Kontakt
Nyeste annoncer
Links
Kategorier
>
Smykker & Smykkeskrin
>
Ringe
« Tilbage...
Annoncedetaljer
Beskrivelse:
Topas- og diamantring str. 55 af 14 karat hvidguld med 3 smaragdslebne topaser og flankeret af 8 brillantslebne diamanter.
Pris:
DKK 1.850,00
Øvrigt:
Solgt
Annoncør
Firmanavn:
Lisbeth Antik & Moderne I/S
Postnr. & by:
4873 Væggerløse
Telefon:
30636307
Hjemmeside:
http://www.antik-lisbeth.dk
E-mail adresse:
info@antik-lisbeth.dk
Billeder:
Nyeste annonce
Guld medalion, 18 karat 10 gram, med flere safirer gemt i emalje, og af russisk Jødisk oprindelse. ca år 1900. Ingen anede en skid om dette, ej heller jeg, og gemmer helt sikkert på en lang historie. Måske de flygtede fra datidens Putin, og det helvede der. Ikke til salg, men bruger selv til micro foto af mine kæreste. Fik senere en 14 karat guldkæde Julen 2021. Svært ved at forstå hvorfor? Men mon ikke hun fik dårlig samvittighed. På den anden side, så betalte jeg den selv😖 Den mindre medaljon er solgt til en god ven i branchen. Den midterste er en amulet også af Jødisk oprindelse.
DKK 6.500,00
Top-Annoncer
Stort ovalt serveringsfad fra Villeroy & Boch. Mål: længde 45 cm. og bredde 36,5 cm.
DKK 225,00
Smukke gamle messingstager. Højde 15,5 cm.
DKK 350,00
Emblem gardehusar - IN ACTIS ESTO VOLUCRIS.
Mål: 4 cm. + 3,5 cm.
DKK 200,00
Camé-ring str. 55 i 14 karat guld.
DKK 1.500,00
Keramisk hattehoved i keramik stemplet OL og krone. Fremstillet hos Hindsgaul, Danmark`s ukronede mannequin-konge der fra omkring slutningen af 1930èrne havde en kæmpe produktion af mannequin figurer. Hattehovedet er i perfekt stand, hidrørende fra kendt Modist og Hatteforretning på Nørrebrogade.